Amicus_Senior24
 

Aktualności
   Wszyscy z ciekawością oczekują na otwarcie rynku pracy w Niemczech , który w tym roku w maju stanie dla Polaków otworem, co nie oznacza, że w kraju naszych sąsiadów nie można legalnie zarabiać już teraz. Zatrudnienie za zachodnią granicą szczególnie łatwo znajdą polskie opiekunki.
   Od dłuższego już czasu wyjeżdżają do pracy za granicę, zajmując się osobami starszymi i chorymi, ułatwiając im funkcjonowanie w dobrych warunkach w swoich dotychczasowych domach. A przecież własny dom zawsze jest lepszy niż najlepszy Altersheim !
Właśnie dzięki ich pracy i staraniom, wielu niemieckich obywateli, może nadal funkcjonować w swoim dotychczasowym środowisku.
   Opiekunki zatrudniane są w polskich firmach na umowę o pracę, a następnie delegowane za granicę. Każda pracowniczka otrzymuje druk A1 /dawniej E-101/potwierdzający legalność zatrudnienia.
   Pracodawca w tym wypadku opłaca wszystkie składki do ZUS, a także odprowadza podatek, co jest naturalnie uwzględniane przy obliczaniu prawa do emerytury i jej wysokości.
   Jednak podjęcie decyzji o wyjeździe nie przychodzi łatwo. Nowe warunki, obawa przed nowymi zadaniami, rozstanie z rodziną czy problemy językowe budzą często uzasadnione wątpliwości. Zdarzają się również nieuczciwi pośrednicy, namawiający wręcz do pracy "na czarno", co także nie ułatwia podjęcia i tak już trudnej decyzji.
   I dlatego należy zawsze wybierać zaufane Agencje, które gwarantują legalną pracę i oferują wsparcie w czasie pobytu. Przedstawiciel polskiej agencji za granicą otacza psychiczną opieką ,wspiera, a często pomaga rozwiązywać zaistniałe problemy, jeśli takie powstaną w czasie pracy. A praca ta najczęściej polega na utrzymaniu higieny osobistej podopiecznego, przygotowywaniu posiłków, robieniu    zakupów , aktywizowaniu osoby starszej - spacerach, dotrzymywaniu towarzystwa.
   Aby uczestniczyć w rekrutacji , wystarczy wysłać CV albo wypełnić kwestionariusz osobowy online.
   Zawsze trzeba określić doświadczenie zawodowe i stopień znajomości języka niemieckiego.
   Referencje i wykształcenie kierunkowe oraz dobra znajomość języka są dodatkowym, dużym atutem. W tej branży nie trzeba mówić płynnie i poprawnie - najważniejsze jest zrozumienie sensu wypowiedzi podopiecznego , a przede wszystkim właściwa reakcja na nią.
Dla opiekunek, które znają w niemieckim tylko podstawowe słowa , organizowane są kursy doszkalające z języka niemieckiego, na których poznaje się poza podstawami, słownictwo szczególnie przydatne do pracy w charakterze opiekunki.
   Zazwyczaj za naukę się nie płaci, ale potem trzeba lojalnie skorzystać z oferty znajdującej się w bazie danej firmy.
Po otwarciu rynku i pewnej zmianie przepisów, klienci będą nadal zainteresowani przyjmowaniem opiekunek przez agencje zatrudnienia. Obecnie ponad 1,5 miliona seniorów potrzebuje opieki, a wskaźnik ten będzie się stale zwiększał w związku z szybkim starzeniem się społeczeństw zachodnich.
   Najprawdopodobniej stawki dla opiekunek/ów wzrosną po otwarciu niemieckiego rynku pracy, co zwiastuje dyskusja nad wprowadzeniem Mindestlohn/płacy minimalnej, która miałaby ograniczyć zbyt niskie ceny takich usług, które mogłyby być stosowane przez niektórych pośredników z nowych krajów unijnych.

Copyright: JanSzach

 
Amicus_Senior24